فقط خودم!!

شما بعنوان یک خانم باردار، در زمان بارداری مراقبت بسیار از جسم و روحتان می کنید. اما زمانی که بیشتر از هر موقع به مراقبت نیاز دارید، یعنی پس از زایمان، خود را فراموش می کنید. با دنیا آمدن فرزندتان زندگی شما برای همیشه تغییر می کند. و گاهی عادت کردن به این تغییرات می تواند چند ماهی بطول انجامد. معمولا مادران تازه در این دوران که خود را با شرایط جدید وفق می دهند، کاملا خود را فراموش می کنند. توصیه اکید ما به همه مادران (نه تنها مادران تازه) این است که هیچگاه زمانی فقط مختص "من" را فراموش نکنید. زندگی شلوغ امروزه و همه تبلیغاتی که برای مادر بدون نقص بودن می شود، می تواند فشار زیادی به شما مادر عزیز بیاورد. اگر شما وقتی را مختص خود در روز قرار ندهید از شادابیتان کم می شود. حتی شده 20 دقیقه در روز را بدون بچه و در صورت تمایل بدون شوهر فقط برای خودتان بگذرانید. به این ترتیب انرزی بیشتری بدست آورده و خوشحال تر می شوید. تحقیقات ثابت کرده است :

مامان خوشحال= خانواده خوشحال= بچه های خوشحال

برای زمان مختص "من" لازم نیست کار خارق العاده ای انجام دهید. حتی نشستن توی بالکن و نوشیدن یک فنجان چای داغ، یک حمام آب گرم، یک پیاده روی کوتاه در صورتی که فکر خود را از هرگونه مسوولیت ونگرانی خالی کنید، می تواند طراوت بخش باشد.

توصیه های زیر را دنبال کنید تا در برنامه شلوغ و گیج کننده روزانه اتان خود را بدست فراموشی ندهید:

- پیشنهاد کمک از طرف اقوام و دوستانتان بخصوص در هفته های اول را با آغوش باز بپذیرید. حتی اگر برای یک مدت کوتاه آنها از کودک مراقبت کنند تا شما بتوانید یک چرت بزنید.

- با هسرتان به توافق برسید که اگر او مدت زمانی را خارج از منزل برای خودش می گذراند، در عوض زمانی را نیز از کودک مراقبت کند تا شما نیز بتوانید به کارهای مورد علاقه اتان ازقبیل خرید کردن و یا دیدار دوستان بپردازید.

- احساس گناه نکنید. اگر فرزندتان را با فرد قابل اطمینانی تنها گذاشتید تا زمانی فقط مختص "من" داشته باشید، سعی کنید از آن فرصت به بهترین نحوی برای شارز کردن باطریهایتان استفاده کنید. بسیاری از مادران حتی در این لحظات هم عذاب وجدان می گیرند که آیا کار درستی کردند که فرزندشان راگذاشتند. پاسخ اینست که بله . وقتیکه شما زمانی را مختص خود می گذرانید پس از آن انرزی بیشتری برای مراقبت از نوزاد و یا بازی با کودک خواهید داشت.

- زمانی که کودک نوپایتان به تنهایی مشغول بازیست، بجای عجله کردن برای اتمام کارهای خانه، کمی بنشینید و ریلکس کنید.

- شاد بودن را فراموش نکنید.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید