پدران، کار و خانواده

با دنیا آ مدن نوزادتان، شما از یک زوج به یک خانواده تبدیل شده اید. ولی برنامه ها و تعهدات کاری می توانند نقش شما را درخانواده کمی کمرنگ نمایند. این روزها، پدران بیشتر و بیشتر در جستجوی راههایی برای قبول مسئولیت و لذت بردن از پدر شدن هستند. شما ممکن است این را تشخیص ندهید، ولی یک تغییر جزئی در برنامه کاریتان می تواند باعث ایجاد زمان زیادی برای گذراندن با کودکتان شود. مسئولیت کار در جهان امروز با مسئولیت خانه داری مخلوط شده اند که بار سنگینی برای بدوش والدین می گذارد. پیدا کردن توازن درست بسیار مشکل است ولی به تلاشش می ارزد.

بسیاری از پدران با انتخاب شیوه های جایگزین برای برنامه های کاری سعی می کنند زمان بیشتری با خانواده خود گذرانده و یا مقدار زمان که کودک در مهد می گذراند را کاهش دهند. برخی از مردان در شیفت های زود یا دیر وقت کار می کنند. یا نیمه وقت کار می کنند. در این جا چندین روش خلاقانه برای ایجاد زمان بیشتر با خانواده ذکر می شود:

هفته کاری فشرده

می توانید ساعت های بیشتری را در طول روز کار کنید و در عوض روزهای کمتری در هفته سر کاربروید . بعنوان مثال می توانید در هر روز به جای 8 ساعت 9 ساعت کار کنید ولی در عوض هر دو هفته یکبار، یک روز تعطیلی داشته باشید.

شروع ساعت کار متفاوت

اگر همسر شما نیز کار می کند، با این برنامه می توانید زمانی که کودک دور از خانه است را کمتر کنید. شما و همسرتان می توانید کار را در ساعت های متفاوتی شروع می کنند برای مثال : یکی می تواند ساعت 6 کارش را آغاز کند و دیگری ساعت 9 . کودک توسط کسی که دیرترمی رود به مهد کودک برده می شود و کسی که زودتر بر می گردد اورا می آورد.

کار کردن نیمه وقت

اگر پدری کمتر از 40 ساعت در هفته کار کند ،ممکن است خانواده دچار بحران مالی شوند، ولی برخی از خانواده ها با ساده زیستی از پس آن بر می آیند. بسیاری از کارها می تواند نیمه وقت باشد. به این ترتیب به کارکنان روزهای تعطیلی بیشتری بدهید. برخی از مشاغل 24 ساعت در هفته (2 شیفت 12 ساعته) 36 ساعت در هفته (3 شیفت 12 ساعته) هستند . درحالیکه 12 ساعت بسیار طولانی است ولی به چهار یا 5 روز تعطیلی در هفته فکر کنید.

کار از خانه

اگر کار شما به گونه است که می توانید کارهایتان را از طریق کامپیوتر و اتصال کامپیوتر خانه به شرکت از طریق مودم انجام دهید، این فرصتی بسیار خوب است . هر چند کهاین باعث می شود محل کار وخانه قاطی شوند. در واقع بسیاری از کسانی که به این شکل کار می کنند در می یابند که به یک پرستار بچه در خانه نیاز دارند. با اینحال برای این روش مزایایی وجود دارد. در دسترس بودن برای صرف ناهار با کودکان، صرفه جویی در زمان و پول ، استرس کمتر در مقایسه با کار در دفتر .

اگر هیچیک از اینها گزینه نباشند.

شاید برنامه کاری شما بسیار پیچیده باشد یا شرکت شما غیر قابل انعطاف باشد و به شما مرخصی ندهد حتی اگر هیچیک از این گزینه ها کار نکنند،شما همچنان می توانید راه هایی برای ایجاد زمان برای خانواده تان بیابید. چند پیشنهاد:

بجای استفاده ازتعطیلات آخر هفته برای خرید کردن و یا با ماشین این ور و آن ور رفتن ،با هم به پیاده روی بروید. به زمین بازی (سرباز یا سر پوشیده) یا به پارک بروید. برای شام به رستوران یا برای دسر به کافی شاپ بروید. همه اینها می تواند باعث با هم بودن خانواده شود. پیک نیک نباید تنها در پارک باشد، می توانید درحیات خلوت خودیا حتی در اتاق پذیرایی (در صورتیکه تلویزیون خاموش باشد) پیک نیک کنید . یک چیزی مورد علاقه برای سرگرمی خانواده ایجاد کنید مثل دوچرخه سواری ،اسکی یا کلکسیون تمبر. هر آخر هفته وقتی را برای فعالیت ویژه خانواده اختصاص دهید که در آن همه شرکت نمایند.

در عین اینکه کیفیت زمان مهم است، مقدار زمان نیز برای تربیت خانواده مهم است .چالش خانواده یافتن بهترین ترکیب ممکن بین کیفیت و کمیت است و ایجاد گزینه ای که به نفع مادر ،پدر و کودکان باشد.

بنظر می رسد که این آغاز یک تغییر در نگرش آقایان است ،چنانکه مردان بیشتری درک می کنند که کار آنها همه چیز نیست ، و خانواده نیز مهم هستند.

برگرفته از سایت www.niniland.com

 

/ 0 نظر / 9 بازدید